O nás

Klub železničních modelářů vznikl v Přerově v roce 1964 a tím se řadí k nejdéle fungujícím železničně-modelářským klubům v Československu. Během let fungoval pod hlavičkou různých organizací, od roku 2007 je samostatnou právnickou osobou - dnes spolkem. Současné modelové kolejiště se začalo budovat v roce 1972 v bývalé dnes již neexistující Komuně, tehdy Závodním klubu železničářů. Tamější prostory však časem přestaly stačit našim potřebám, ale podařilo se získat klubovnu ve věži bývalé vodárny na přerovském nádraží. V roce 1990 jsme kolejiště přestěhovali a mohli začít s rozšiřováním, na které v původních prostorách již nebylo místo ani podmínky.

Ve vodárně jsme postupně vybudovali kolejiště s rozlohou 35 metrů čtverečných s množstvím detailů, se 6 stanicemi, dvěma zastávkami a dalšími 6 skrytými stanicemi, na kterém jste mohli v provozu spatřit na 50 vlakových souprav. Postupně se ale začaly objevovat problémy s prostorem, kolejiště už nebylo možno rozšiřovat, rovněž vstup veřejnosti do areálu DPOV byl problematický a samotná klubovna svým přístupem po mnoha schodech a stísněnými poměry působila při organizaci výstav značné potíže. Tyto důvody nás vedly ke snaze získat nové, větší a hlavně vlastní prostory. Začali jsme se intenzivně věnovat možnosti získat budovu bývalého celního skladiště na přerovském nádraží. Tato snaha byla korunována v roce 2014 koupí skladiště, které jsme začali opravovat pro naše využití jako klubovnu a sál pro kolejiště. I když všechny práce ještě nebyly hotové, došlo během Velikonoc 2019 k přestěhování kolejiště a skončilo působení našeho klubu v bývalé vodárně.

Nyní pracujeme na znovu zprovoznění kolejiště a jeho rozšíření, dokončujeme práce na budově skladiště a v jejím okolí. S novými prostory se nám otevírají nové možnosti nejen v modelářské práci a v práci s mládeží a věříme, že rozšířené a vylepšené kolejiště bude sloužit nejen modelářům, ale při pravidelných výstavách potěší i širokou veřejnost. V budoucnu bychom v okolí naší klubovny vybudovali také venkovní expozici železniční techniky

.

© 2023 Klub železničních modelářů a přátel železnice Přerov, z.s.  Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!